SOOME-UGRI KULTUURIPEALINN 2015

Obinitsa

Lihavõtted Obinitsas. Foto Aado Lintrop

Lihavõtted Obinitsas. Foto Aado Lintrop

Obinitsa (ka: Obiniste, Abinitsa, Kirikmäe) on küla Võru maakonnas Meremäe vallas.

Obinitsa on Meremäe küla järel valla suuruselt teine asula. Külas on 2011. aasta rahvaloenduse andmetel 135 elanikku. 2000. aastal oli elanikke 240. 2008. aastani tegutses külas Meremäe-Obinitsa põhikool. Seejärel avati koolihoones Obinitsa külakeskus (raamatukogu, lasteaed, jõusaal, võimla, saun ja rendipinnad).

2014.aastal 11. augustil valiti Helsingis soome-ugri noorteühenduse MAFUN kongressil Soome-Ugri kultuuripealinnaks 2015 Obinitsa Setomaal. Koos Obinitsaga kandideerisid 25 miljoni soome-ugrilase pealinnaks ka 64 000 elanikuga Ungaris asuv Veszprém`i linn ja Venemaa Karjalas paiknev 500 elanikuga Vuokkiniemi küla. Soome-ugri kultuuripealinna valiti teist korda. 2013. aastal oli selleks Udmurdimaal asuv Starõje Bõgi küla. Soome-ugri kultuuripealinna projekt on kavandatud rahvuspiirkondade arengu hoogustamiseks ja neist positiivse kuvandi loomiseks. Seoses Obinitsa nimetamisega 2015. aasta soome-ugri kultuuripealinnaks, nimetas Seto Kongress 2015. aasta soome-ugri aastaks Setomaal.

Tsirgu üleandmine Bõgis. Foto: Merlin Lõiv

Tsirgu üleandmine Bõgis. Foto: Merlin Lõiv

Obinitsa olulisemateks kultuuriobjektideks on Obinitsa muuseum, Obinitsa raamatukogu ja galerii Halas Kunn.

Kultuuripealinna sündmustega saab tutvuda meie sündmuste lehel samuti on värske informatsioon pidevalt leitav meie Facebooki lehel.  Kultuuripealinna projekti eestvedajaks on Setu Kultuuri Fond ja meie korraldusmeeskonna kontaktid on toodud kontaktilehel.